راهنمای کامل سبک زندگی بدون پسماند مخصوص تازه‌کارها


admin 14 دی 1399 دقیقه مطالعه
راهنمای کامل سبک زندگی بدون پسماند مخصوص تازه‌کارها

تغییر در سبک زندگی و رسیدن به زندگی بدون پسماند یک شبه اتفاق نمی‌افتد اما بسیار مهم است که برای این تغییر یک تصمیم جدی بگیرید و با جدیت آن را دنبال کنید. البته باید بدانید که نمی‌تواند میزان زباله‌ی یک منزل را به صفر رساند اما می‌توان با اقداماتی ساده و دقیق آن را به صفر رساند. اگر با اصول زندگی بدون پسماند آشنا باشید و آن‌ها را رعایت کنید پس از مدتی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای خواهید داشت. پس همین حالا تصمیم بگیرید و شروع کنید.

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم تا راهنمای ساده‌ای برای افرادی که تازه تصمیم گرفته‌اند این تغییر را در زندگی‌شان داشته باشند ارائه دهیم. مطمئن باشید با انجام همین کارهای ساده تغییرات بزرگی را ایجاد می‌کنید؛ تغییراتی که برای شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

سبک زندگی بدون پسماند را با «چرا؟» شروع کنید

زندگی بدون پسماند - با چرا شروع کنید

برای ایجاد هر تغییری ابتدا باید پرسید «چرا؟». این یک سوال مخصوص شماست که کسی غیر از خودتان نمی‌تواند به آن پاسخ دهد. با پرسیدن این سوال می‌توانید انگیزه‌ی لازم برای انجام کارها و تغییرات را در خود ایجاد کنید. با ۲ مثال می‌توانیم به اهمیت «چرا؟» پی ببریم.

در یک روز آفتابی و دلچسب به ساحل رفته‌اید تا از هوا و منظره لذت ببرید اما با ساحلی پر از زباله و پلاستیک مواجه می‌شوید. اینجا باید از خودتان بپرسید «چرا برای تمیز کردن ساحل اقدامی نمی‌کنم؟» یا «چرا کاری نمی‌کنم که میزان تولید زباله‌های پلاستیکی کاهش پیدا کند؟». با پرسیدن این سوال‌ها از خودتان ناخودآگاه لیوان و کیسه پلاستیکی کمتری مصرف خواهید کرد.

برای خرید روزانه به فروشگاه مراجعه کرده‌اید و قصد خرید مایع لباسشویی دارید. در انتخاب بین قوطی ۱ لیتری و ۵ لیتری تردید دارید. اینجا باید از خودتان بپرسید «چرا باید با خرید کردنم میزان زباله‌های پلاستیکی را افزایش دهم؟». اینجاست که تردید شما از بین می‌رود و قوطی ۵ لیتری را انتخاب می‌کنید.

این سوال‌ها را روی آینه بنویسید، روی در یخچال بچسبانید یا به قسمتی از دیوار ورودی منزل وصل کنید. همیشه این سوال‌ها را از خودتان بپرسید تا تمام کارها را با توجه به هدف اصلی‌تان انجام دهید.

زباله‌های منزل را بررسی و ارزیابی کنید

زندگی بدون پسماند - ارزیابی زباله‌ها

بهترین راه برای بررسی و آگاهی از میزان و نوع زباله‌ی تولیدی، سطل زباله است. پس اولین قدم عملی برای تغییر سبک زندگی به سمت سطل زباله برداشته می‌شود. زباله‌ها را کامل زیر نظر بگیرید تا متوجه شوید چه چیزی را بیشتر هدر می‌دهید.

ممکن است بلافاصله و پس از اولین بررسی نسبت به این موضوع آگاه نشوید پس برای انجام آن ناامید نشوید و طبق یک برنامه‌ی زمان‌بندی شده، بررسی‌ها را ادامه دهید.

باز هم لازم است برای درک بهتر مساله مثالی بزنیم: در بررسی‌های یک هفته متوجه شدید که بیشترین میزان زباله‌ی تر تولیدی شما، پوست میوه است و بیشترین میزان زباله‌ی خشک شما، شیشه‌های مربا و سس. حالا باید به این فکر کنید که چطور می‌توان به جای دور ریختن، از آن‌ها استفاده کرد.

برای انتخاب روش انجام کارها اولویت‌بندی کنید

زندگی بدون پسماند - اولویت بندی کنید

حالا نوبت به بررسی و اولویت‌بندی روش‌های انجام کار است. کارهای روزانه‌ی خود را بازبینی و آن‌هایی را که به تولید زباله منجر می‌شوند را شناسایی کنید. ممکن است هر روزه‌ به کافه مراجعه کنید و قهوه یا چای بخرید. این کار باعث تولید زباله‌ی زیادی می‌شود.

شما می‌توانید با تهیه‌ی قهوه و چای در منزل و مصرف آن در لیوان‌های قابل استفاده مجدد، مثل لیوان‌های شیشه‌ای و سرامیکی، روند تولید زباله را در این بخش از زندگی متوقف کنید.

اگر غذای مورد نیاز خود را از بیرون تهیه می‌کنید، می‌توانید تهیه‌ی غذای خانگی و استفاده از ظرف‌های دربسته‌ی شیشه‌ای را جایگزین آن کنید. با این کار جلوی تولید حجم زیادی از زباله را خواهید گرفت.

یکی دیگر از زباله‌های تولیدی در منزل به مصرف شامپو و صابون و لوسیون بازمی‌گردد. شما می‌توانید از یک ظرف پمپی مخصوص این محصولات که معمولا از جنس سرامیک ساخته شده استفاده کنید و با خرید این محصولات به صورت فله، از دور ریخته شدن تعداد زیادی قوطی پلاستیکی جلوگیری کنید.

همین اقدامات ساده از تولید یک کوه زباله در طولانی مدت جلوگیری می‌کند. این همان تاثیر مثبتی است که می‌توانید با اقدامات کوچک بر محیط اطراف خود بگذارید.

با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید با تعداد زیادی ایده‌های کاربردی و ساده، که در سبک زندگی بدون پسماند استفاده می‌شوند، آشنا شوید.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه