رازهای پنهان در پوست نارنگی که تا امروز نمی‌دانستید


admin 14 دی 1399 دقیقه مطالعه
رازهای پنهان در پوست نارنگی که تا امروز نمی‌دانستید

نارنگی در روزگاران قدیم فقط در جشن‌ها و تعطیلات خاص به چشم می‌خورد اما امروز به‌راحتی در دسترس همه است. این میوه که در آب و هوای گرم پرورش پیدا می‌کند پر از انرژی خورشیدی، عناصر ریز و درشت و ویتامین‌های روزانه‌ی لازم برای بدن است. نه تنها گوشت آبدار و خوشمزه‌ی نارنگی برای بدن مفید است، بلکه پوست آن هم خواص بسیار زیادی دارد و می‌توانید از آن در آشپزی، ساخت مواد آرایشی خانگی و حتی دارویی هم استفاده کنید.

با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا رازهایی از نارنگی را به شما بگوییم که تا امروز نمی‌دانستید.

ترکیبات پوست نارنگی

پوست نارنگی - ترکیبات

مواد موجود در پوست نارنگی با توجه به منطقه‌ای که در آن رشد می‌کند، متفاوت است اما به صورت کلی خوردن نارنگی مواد لازم برای عملکرد صحیح بدن را تأمین می‌کند و سطح آن‌ها را در بدن متعادل نگه می‌دارد. مفیدترین موادی که در پوست این میوه موجود است به شرح زیر است؛

  • ویتامین C : برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد، افزایش عملکرد سیستم ایمنی و عصبی لازم است.
  • ویتامین P: برای ایجاد خاصیت ارتجاعی در دیواره‌ی رگ‌های خونی مورد نیاز است.
  • بتاکاروتن: یک کاروتنوئید، رنگدانه‌ی گیاهی و آنتی اکسیدان قوی که سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند.
  • روغن گیاهی: در بهبود فعالیت سیستم ایمنی مؤثر است، خستگی را کم می‌کند، برای ایجاد آرامش در شرایط استرس‌زا مؤثر است و استفاده‌هایی در حوزه‌ی زیبایی دارد.
  • هسپریدین فلاونوئید: از بدن در برابر عفوت ویروسی محافظت می‌کند، التهاب را از بین می‌برد و واکنش‌های آلرژیک را کاهش می‌دهد.
  • نوبلاتین فلاونوئید: در پیشگیری از دیابت نوع ۲، چاقی و سرطان نقش دارد.
  • پتاسیم: در ایجاد تعادل در فشار خون و تبدیل گلوکوز به گلیکوژن نقش دارد.
  • پکتین‌ها: برای فرآیندهای متابولیکی و کنترل وزن طبیعی لازم است.

پوست نارنگی و تأثیرات مفید سلامتی و پوستی

پوست نارنگی - تاثیرات

ترکیبات شیمیایی که در پوست نارنگی وجود دارد در زمینه‌های بهداشتی، مراقبت از پوست، آشپزی و استفاده‌های مختلف در زندگی روزمره کاربرد دارد. البته فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته در استفاده از پوست نارنگی، کیفیت آن است. آن‌هایی که علائم بیماری دارند قابل استفاده نیستند و حتما باید سالم باشند. لازم است قبل از استفاده حتما نارنگی را با مایع تمیزکننده یا جوش شیرین بشویید تا مواد شیمیایی که احتمالا روی آن قرار دارد را از بین برده باشید.

سلامتی

پوست نارنگی - سلامتی

مدت‌هاست که از پوست نارنگی برای پیشگیری و درمان بیماری‌های خاص استفاده می‌شود. شما می‌توانید از پوست نارنگی به صورت خشک یا تازه استفاده کنید. اگر پوست‌های نارنگی را خشک می‌کنید لازم است آن‌ها را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه